dom - Zagraniczny
Scenariusz lekcji Garshin „Żaba-podróżnik” do czytania (klasa 3) na ten temat. Prezentacja do lekcji V.M. Garshina „Żabi podróżnik” plan lekcji na temat czytania (klasa 3) na ten temat Prezentacja na temat czytania literackiego podróżnika żaby

Prezentacja do lekcji V. Garshin „Żabi podróżnik”

Dzwonek już zadzwonił. Lekcja się zaczyna. Teraz będziemy pracować i zdobywać nową wiedzę.

Rozgrzewka mowy Żaba była w ciągu dnia bardzo zmęczona, Żaba pościeliła swoje posłanie. Żabie łóżko zrobione jest z trzciny, a kocyk z liści lilii wodnej. Garb bagienny to ucho żaby. Poduszka z mchu wykonana jest z miękkiego mchu. - Przeczytaj najpierw powoli, potem szybko

Jakie dziwne małe zwierzę skacze po ścieżce? I nie miękka zabawka, i nie okrągła piłka. Ona ma tylko słowa: Tylko „Kwa, kwa, kwa” wie…
Rozwiąż zagadkę.

VMGarshin Opowieść o dzielnym zającu”
D.N.Mamin-Sibiryak Moroz Iwanowicz
F.M.Odoevsky Żaba-podróżnik
Słuchaj, popraw to, żeby było dobrze

Wsiewołod Michajłowicz Garszyn (1855-1888)
Wsiewołod Michajłowicz napisał „Żabi podróżnik” w wieku 32 lat. Dzieło zostało napisane jako ostatnie w jego życiu. Choroba nie pozwoliła mi już pisać. Od ponad 120 lat czytają je dzieci. Opowieść ta przesiąknięta jest lekką ironią, dzięki czemu czyta się ją z przyjemnością.

Podróżnik to ktoś, kto chce zobaczyć świat, zasmakować innego życia, być może poznać nową kulturę lub wyciągnąć wnioski ze starych, mądrych czasów. Zakurzone książki mu nie wystarczają, ale wszystkiego chce spróbować własnymi rękami. I to pragnienie staje się tak silne, że wyrywa człowieka z jego miejsca i odsyła go w inną stronę.

Praca ze słownictwem Ta niesamowita opowieść została napisana przez V.M. Garshina w 1887 roku, więc oddaje to słowa z tamtych czasów, czytajmy je Skirs (chleb w stosach) - stogi siana. Bicz (uderzenie cepów) - ręczne narzędzie do omłotu. Versta - starożytna rosyjska miara równa 1 km, 6 m. Pagliacc (papierowy klaun) to starożytna nazwa klauna.

Krzyknął bardzo głośno
Poleciał do góry nogami
samokontrola
Jednostki frazeologiczne:
Obecność umysłu
Poleciał do góry nogami
Krzyknęła ile sił w płucach

Minuta wychowania fizycznego Na bagnach dwie żaby, dwie zielone dziewczyny. Wczesnym rankiem umyły się i wytarły ręcznikiem. Tupali nogami i mrugali oczami. Pochylili się w prawo, w lewo i wrócili. Oto, przyjaciele, jaki jest nasz sekret, Do wszystkich chłopaków: „Wychowanie fizyczne, cześć!

Refleksja – Czego nauczyła nas baśń? - Jakiej rady udzieliłbyś każdemu? - Podobała Ci się dzisiejsza lekcja? - Co najbardziej pamiętasz? - Czy twój nastrój zmienił się pod koniec lekcji? - Oceń swoją pracę na zajęciach.

Zadanie domowe (opcjonalnie) - Przeczytaj jeszcze raz bajkę, podziel ją na części i zatytułuj każdą część. - Krótka opowieść o baśni. - Wymyśl inne zakończenie baśni. - Napisz historię o żabie i wyraź swój stosunek do niej. -Narysuj ilustrację do bajki.

Żaba - http://sashka.inf.ua/pl/pl9a.jpg Żaba - http://playcast.ru/uploads/2008/05/28/587067.jpg Portret pisarza - http://www.donbass -info .com/images/stories/monument/artemovskiy_region/garshin_m_02.jpg okładka książki- http://otvet.imgs.ru/download/7cc5127e14da70bf82636Fe569d4_i-2352.jp G Fruit Traveller- HTTP: //img.ruNcityTest.org/ przechowywanie/ 6486.jpg
Zasoby internetowe:

Sekcje: Szkoła Podstawowa

Cele: kontynuuj zapoznawanie się z twórczością rosyjskiego pisarza i jego bajką „Żabi podróżnik; poprowadzić uczniów do zrozumienia głównej idei pracy poprzez analizę treści opowieści; rozwijać mowę, wyobraźnię, zdolności poznawcze uczniów, umiejętności ekspresyjnego czytania, kultywować pozytywne cechy: szacunek wobec siebie, poczucie własnej wartości, nie być aroganckim i nie przechwalać się.

Wyposażenie: prezentacja (załącznik 1), portret V.M. Garshina, książka i ilustracje do bajki „Żabi podróżnik”, karty do pracy w parach, przysłowia, karty do rozgrzewki mowy, podręcznik „Czytanie literackie. klasa 4, część pierwsza”, zeszyt ćwiczeń „Czytanie literackie nr 1”.

Podczas zajęć

I. Moment organizacyjny.

Zadzwonił dla nas dzwonek,
Zaprosił nas na lekcję.
Wystarczy posłuchać jednej historii,
Użyj swojego umysłu i umysłu
Po prostu o tym pomyśl.

II. Rozgrzewka mowy.

1. Przeczytaj poprawnie i szybko łamańce językowe.
Żaba była bardzo zmęczona w ciągu dnia,
Żaba pościeliła mu łóżko.
Żabie łóżko zrobione jest z trzciny,
A koc jest wykonany z liści lilii wodnej.
Garb bagienny to ucho żaby.
Poduszka z mchu wykonana jest z miękkiego mchu.

Przeczytaj najpierw spokojnie, a następnie podkreślając słowa z logicznym naciskiem:

2. Pusty domek dla ptaków,
Odleciał ptaki,
Liście na drzewach
Ja też nie mogę siedzieć.

Cały dzień Dzisiaj
Wszystko latanie, latanie...
Podobno także do Afryki
Odlecieć chcieć.

O jakiej porze roku jest ten wiersz?

III. Sprawdzanie pracy domowej.

Historia Aggeusza z legendy V.M. Garshina „Przygody Aggeusza” i ekspresyjne czytanie ulubionych fragmentów.

Dlaczego to dzieło nazywa się legendą? Kto jest autorem opowieści?

IV. Aktualizowanie wiedzy.

Teraz odgadnij zagadkę:

Ani bestia, ani ptak,
Boi się wszystkiego.
Łapie muchy -
I wskocz do wody! (Żaba)

Jak wyobrażasz sobie to zwierzę? Jakie słowa wybrałbyś, aby opowiedzieć o żabie?

V. Przekazywanie tematu i celów lekcji.

Pewnie domyślacie się, że dzisiaj będziemy pracować z pracą, która opowie o kim? (O żabie). To bajka Wsiewołoda Michajłowicza Garszyna „Żabi podróżnik”. (slajd 2)

Wsiewołod Michajłowicz napisał „Żabi podróżnik” w wieku 32 lat. Dzieło zostało napisane jako ostatnie w jego życiu. Choroba nie pozwoliła mi już pisać. Od ponad 120 lat czytają je dzieci. Opowieść ta przesiąknięta jest lekką ironią, dzięki czemu czyta się ją z przyjemnością. (Ironia to subtelna, ukryta kpina.) Bajka „Żabi podróżnik” jest oryginalna, ale zaczyna się od tych samych słów, które często można znaleźć w rosyjskich opowieściach ludowych. Kto pamięta te słowa? (Pewnego razu)

Wróćmy do tytułu naszej pracy. Kim są podróżnicy? Kto może podróżować?

VI. Pracuj nad tematem lekcji.

Czytanie bajek przez oczytanych uczniów. (slajdy 3-5)

Jeżeli natkniesz się na słowa, których nie rozumiesz, zaznacz je ołówkiem.

Spodobała Ci się bajka? Jak?

Jak żaba żyła na bagnach?

Dlaczego zdecydowała się wyjechać do odległych krain? (usłyszała historię o kaczkach i stała się ona jej marzeniem)

Jak żaba odnosiła się do otaczającego ją świata?

Czy Garshin posługuje się alegorią w swojej opowieści?

Czy marzenie żaby się spełniło?

Co przeszkodziło w spełnieniu jej marzenia? (Przechwalanie się, arogancja, duma)

Muzyczne wychowanie fizyczne.

VII. Konsolidacja zdobytej wiedzy. Pracujcie w parach.

  • z potępieniem
  • z ironią
  • 2. Wybierz słowa charakteryzujące żabę i skreśl dodatkowe. (slajd 7)

    Inteligentny, skromny, tchórzliwy, odważny, gadatliwy, ciekawy, zdecydowany, chełpliwy, uprzejmy, pomysłowy, wesoły.

    3. Znajdź poprawną odpowiedź na pytanie i podkreśl ją. (slajd 8)

    Dlaczego podróż żaby nie odbyła się?

    a) żaby nie potrafią latać;

    b) gałązka okazała się krucha;

    c) z powodu przechwalania się żaby.

    Sprawdzanie postępu.

    VIII. Wiadomości uczniów o żabach. (slajd 9)

    Co wiesz o życiu żab?

    1. Niesamowite stworzenie - żaba! Z jednej strony jest obrzydliwa, z zimną i mokrą skórą, z wyłupiastym pyskiem i płetwiastymi łapami, ale jeśli odłożymy na bok uprzedzenia i przyjrzymy się uważnie, to z drugiej strony, jeśli chodzi o wdzięk jej ruchów i wyrafinowanie jej strojów nie ustępuje żadnej księżniczce. Żaby to fascynujące stworzenia i można je uważać za jedno z najpiękniejszych zwierząt na naszej planecie.

    2. Żaba należy do płazów, a dokładniej do płazów bezogonowych. Chociaż do bezogoniastych płazów zaliczają się także ropuchy, żaby drzewne, żaby dart, ropuchy ognistobrzuchy i łopatonogi, są one tak podobne w wyglądzie, że ludzie zwykle nazywają je albo ropuchami (jeśli ich nie lubią), albo żabami (jeśli ich nie lubią). tak jak oni). Żaby bardzo dobrze opanowały naszą planetę, zasiedlając ją niemal do polarnych granic kontynentów. Można je spotkać w lasach i na bagnach, a także w głębinach pustyń, jeśli jest tam choćby maleńkie źródło wody. Żaby żyją na dzikich obszarach planety, które nie zostały jeszcze zagospodarowane przez człowieka, oraz w dużych miastach. Żyją zarówno na drzewach, jak i w ziemi, zdarzały się przypadki znalezienia żywych żab na głębokości dwóch metrów w twardej glinie.

    3. Różnorodność siedlisk żab znajduje również odzwierciedlenie w ich różnorodności gatunkowej. Mogą być małe, nie dłuższe niż jeden centymetr i gigantyczne - do 33 centymetrów i ważyć 3,5 kg. Żaby są swoistymi mistrzami w skokach w dal: w razie niebezpieczeństwa niektóre z nich wykonują skoki na trzy metry. Żaby nie tylko pływają i skaczą, ale potrafią latać szybciej niż ptaki. Zatem widłonogi, szybujące jak latające wiewiórki, z łatwością pokonują odległość 10-12 metrów. Po wyjściu z wody żaby nadal potrzebowały wilgotnej skóry. W odróżnieniu od wielu innych stworzeń zamieszkujących planetę, ciało bezogonowych płazów pokryte jest gołą, niezabezpieczoną, wilgotną skórą, która stanowi doskonałą glebę do rozwoju wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Aby temu zapobiec, skóra żaby uwalnia substancje bakteriobójcze. To wyjaśnia, dlaczego żabę wrzucono do mleka, aby zapobiec jego zkwaszeniu. Ale natura nie kończy się na tym, a skóra niektórych żab wydziela taką truciznę, że to nie wystarczy. Nawiasem mówiąc, najbardziej jadowitymi stworzeniami na świecie nie są węże, ale żaby.

    XI. Praca twórcza „Próba pióra”.

    Zeszyt ćwiczeń nr 1 (s. 62. Zadanie nr 4).

    X. Podsumowanie lekcji.

    Praca z przysłowiami. (slajd 10)

    Jakie przysłowia pasują do bajki?

    Chwalenie się samo się ukarze.

    Kto się chlubi, spadnie z góry.

    Jeśli jesteś dobry, nie przechwalaj się: i tak cię zauważą.

    Jakie jest znaczenie bajki Garshina? (Nie możesz się przechwalać)

    XI. Odbicie.

    Czego nauczyła Cię ta bajka?

    Jakiej rady udzieliłbyś każdemu?

    XII. Oceny.

    XIII. Praca domowa (opcjonalnie). (slajd 11)

    • podziel opowieść na części i zatytułuj ją;
    • krótka opowieść o historii;
    • wymyśl inne zakończenie historii.

    W. Garszyn

    Wsiewołod Michajłowicz Garszyn - Rosyjski pisarz i krytyk literacki

    Przyjemna Dolina powiatu Bakhmut w prowincji jekaterynosławskiej w szlacheckiej rodzinie szlacheckiej. Według legendy ród Garszinów wywodzi się od Murzy Garszy, pochodzącego ze Złotej Ordy, który żył za panowania Iwana III. Jego ojciec był wojskowym, a Wsiewołod spędził dzieciństwo w środowisku wojskowym. Dorastał jako bardzo rozwinięte dziecko



    Szkolenie „Słońce i chmura”


    • Kryteria:
    • „5” - 25-23 punkty
    • „4” -22-18 punktów
    • „3” -17-14 punktów

    Grupa

    podróżny



    • 1. Zasady czytania ekspresyjnego.
    • – Zanim przystąpimy do pracy nad podręcznikiem, przypomnijmy sobie zasady czytania ekspresyjnego.
    • (Notatki do ekspresyjnego czytania)
    • Naucz się czytać ekspresyjnie
    • 1. Pamiętaj, że nie możesz czytać ekspresyjnie tekstu, jeśli go nie rozumiesz.
    • 2. Spróbuj sobie wyobrazić, o czym czytasz.
    • 3. Określ swój (i autora) stosunek do wydarzeń i postaci i staraj się przekazać go intonacją podczas czytania.
    • 4. Określ główny cel czytania (co chcesz przekazać).
    • 5. Czytaj, wyraźnie wymawiając słowa, przestrzegając pauz na końcu zdań, pomiędzy akapitami i fragmentami tekstu.
    • 6. Zaznacz ważnymi miejscami za pomocą głosu.

    Strategia « Grube i cienkie pytania »

    „Subtelne pytania”

    „Grube pytania”

    Gdzie żył żabą?

    Podaj trzy wyjaśnienia, dlaczego żaba zdecydowała się latać z kaczkami?

    O czym czy żaba śniła?

    Jak myślisz, dlaczego żaba była zainteresowana?

    Co Wymyśliłem, jak odlecieć z kaczkami

    Co by było, gdyby żaba nie otworzyła pyska?


    • Test czytania ze zrozumieniem.

    Testowanie

    • - Weź karty do testów. Wybierz poprawną odpowiedź na pytanie.
    • - Dlaczego podróż Żaby nie odbyła się?
    • a) żaby nie potrafią latać;
    • b) gałązka, której trzymała się żaba, okazała się krucha;
    • c) z powodu przechwalania się żaby, arogancji.

    • 2. Pracuj w grupach.
    • Zadania dla grup.
    • 1) Przygotuj się do czytania, odgrywając role dialogowe
    • Od słów „I dobre kaczki…” po słowa: „…To ja!”
    • 2) Wymyśl inne zakończenie historii, w którym Żaba nie była przechwalana.
    • 3 )Ilustracja ze słowami. Wyobraź sobie, że jesteś artystą. Opisz słowami dowolny epizod z bajki.
    • 4 )Odpowiedz na pytanie.
    • Czy Żabę można uznać za odważną, zaradną, pomysłową, chełpliwą?
    • Czy powiedzenie „Przechwalanie się karze” można powiązać z bajką „Żaba podróżniczka”? Udowodnij to.
    • 5) Narysuj dowolny odcinek tej bajki

    « Pytanie plus-minus »

    Zobaczyłam wiele ciekawych miejsc.

    Pokazuje przyjaźń między żabą i kaczkami

    chełpliwa żaba

    Pomysłowość żaby uczy, że z każdej sytuacji można znaleźć wyjście.

    Mówi tylko o tym, jaka jest mądra i dobra.

    Czy kaczki przyjdą po żabę? A jeśli tak, jak potoczy się później życie żaby, a jeśli nie?


    Odbicie

    • Kciuk - to dla mnie ważne i interesujące.
    • Palec wskazujący – było to dla mnie trudne
    • Środkowy palec mi nie wystarczył
    • Palec serdeczny - mój nastrój
    • Mały palec - moje sugestie

    Prezentację do lekcji V.M. Garshina „Żabi podróżnik” można wykorzystać zarówno na lekcji czytania literackiego w klasie 3, jak i na pozaszkolnych lekcjach czytania oraz na zajęciach pozalekcyjnych. Prezentacja ma charakter edukacyjny, przygotowana z wykorzystaniem nowoczesnych technologii edukacyjnych.

    Pobierać:

    Zapowiedź:

    Aby skorzystać z podglądu prezentacji utwórz konto Google i zaloguj się na nie: https://accounts.google.com


    Podpisy slajdów:

    2013 Prezentację przygotowała: nauczycielka szkoły podstawowej Swietłana Juriewna Własowa

    V.M.Garshin „Żaba podróżnik”

    Opowieść ludowa Opowieść literacka 1. Autorem jest lud 1. Autor jest konkretną osobą 2. Występuje w formie ustnej. 2. Sporządzono w formie pisemnej. 3. Każda bajka istnieje w kilku wersjach. Twórca może wprowadzać zmiany. 3. Żadne zmiany nie są dozwolone. 4. Nie można określić czasu powstania. 4. Znany jest czas powstania baśni. 5. Bajka ludowa ogranicza się do gatunku: - magicznego; - gospodarstwo domowe; - o zwierzętach; 5. Nie ogranicza się do określonego gatunku; obejmuje elementy życia codziennego, baśnie, baśnie o zwierzętach, a nawet fantazję.

    mądry, wesoły, wesoły, optymistyczny

    Uczestnicy projektu: Uczniowie klas I Nauczyciel szkoły podstawowej, nauczyciele przedmiotów Społeczność rodziców Sesja wychowania fizycznego Dwie dziewczyny na bagnach Dwie zielone żaby Umyj się wcześnie rano, Wytrzyj się ręcznikiem. Tupali nogami. Dłonie klaskały. Pochylili się w prawo, w lewo i wrócili. Widzimy dwie zabawne żaby skaczące po krawędzi, skok, skok, skok, skok, skok od pięty do palca. Oto tajemnica zdrowia. Witam wszystkich moich znajomych!

    odważny, dumny, przebiegły, przechwalający się

    INTELIGENTNY OBIETNICZĄCY ZDECYDOWANY ŻYCIE KOCHAJĄCY MĄDRY WYNALAZCZNY ODWAŻNY PRZECHWALANIE SIĘ CIEKAWOŚĆ

    Ropucha australijska Żaba drzewna Żaba Goliat Ropucha czarno-cętkowana

    LATAJĄCY DO GÓRY, SŁABY TOWARZYSZ, Z WADAMI WSZYSTKICH STOPÓW, WPŁYWA DO WODY

    GRUBA ŻABA Z WYPADNIONYMI OCZAMI JEST ŚWIADOMA, ROZMAWIA, PRZECHWALA SIĘ, WYMYŚLA NIEZWYKŁY SPOSÓB LATACIA PODRÓŻNIK

    „Przechwalanie się karze samo w sobie”.

    Zapowiedź:

    PLAN LEKCJI
    V.M.Garshin „Żabi podróżnik”

    1. Imię i nazwisko (pełne imię i nazwisko) Własowa Swietłana Juriewna

    2. Miejsce pracy Wieś GBOU OOSH. Szumowski

    3. Pozycja Nauczyciel szkoły podstawowej

    4.Poz Czytanie literackie

    5.Klasa 3

    6. Temat i numer lekcji w temacieWizerunek bohatera - zwierzęcia u autora

    Bajka V. M. Garshina

    „Żabi podróżnik”.

    7.Podstawowy samouczek„Mowa ojczysta” część 2, klasa 3 L.F. Klimanowa,

    V.G. Goretsky, M.V. Gołowanow

    8.Cel lekcji: kształtować pomysły uczniów na temat

    Cechy gatunku baśni literackiej

    O zwierzętach

    9. Zadania:

    Edukacyjny naucz się charakteryzować bohatera bajki,

    Stosowanie techniki rysowania wyrazowego-rozwój rozwój zdolności twórczych, komunikacja

    Mowa, pamięć;

    Edukacyjny promować rozwój cech moralnych:

    Zaradność, inteligencja, odwaga,

    Prawdomówność.

    10.Typ lekcji lekcja uogólniania i systematyzacji wiedzy

    11.Formy pracy studenta:grupowe, indywidualne, w parach

    12.Wymagane wyposażenie techniczne:prezentacja multimedialna, fizyczna mapa świata, indywidualne karty testowe.

    13.Struktura i przebieg lekcji

    1. Organizowanie czasu
    -Zadzwonił długo wyczekiwany dzwonek i zaczęła się lekcja. "Chłopaki! Czy jesteś gotowy na lekcję?!

    Uśmiechajmy się do siebie, pozdrawiajmy!
    2. Sprawdzanie pracy domowej
    - Praca domowa (narysuj obrazek do bajki)
    (pokaż w rzędach, pokaż sobie, oceń)

    3.Rozgrzewka mowy

    – Przeczytajmy „czytanie szumu”.

    * * *

    Wzdłuż rzeki, wzdłuż wody.
    Płynie sznur łodzi.
    Przed nami statek,
    Prowadzi wszystkich za sobą. ( Kaczka z kaczątkami)

    * * *
    Siedzi z wytrzeszczonymi oczami,
    On mówi po francusku
    Skacze jak pchła
    Pływa jak człowiek.
    (Żaba.)
    Co to za tekst? (zagadka)
    1) Przeczytaj sobie tekst
    2) Czytaj cicho i z coraz większą intensywnością
    3) Czytaj głośno i przełącz się na ciche czytanie
    4) Pytająco
    5) Z radością, wszyscy razem
    - Jak myślisz, dlaczego wybrałem tę konkretną zagadkę na tę lekcję?
    (Odpowiedzi dzieci)
    4. Aktualizowanie wiedzy

    Dzisiaj udamy się do „Wspaniałego Biura Rzeczy Znalezionych”

    Slajd 2.

    (Ilustracje: Owsianka z siekiery, Kopciuszek, Opowieść o zmarłej księżniczce, Lis i żuraw, Masza i Niedźwiedź, Żaba - podróżniczka.)

    Uczniowie czytają pytania z kart.

    1. W jakiej bajce bohater związany ze służbą przygotowuje obiad z metalowego narzędzia do cięcia drewna? „Owsianka z siekiery”.

    2. Która bajka opowiada o bucie, który właściciel zgubił na balu? „Kopciuszek” C. Perraulta.

    3. W której bajce było mówiące lustro? „Opowieść o zmarłej księżniczce i siedmiu rycerzach” A. S. Puszkina.

    4. Która bajka kończy się słowami „Jak wróciło, tak odpowiedziało” i od tego momentu przyjaźń się rozpadła? „Lis i żuraw”.

    5. W której bajce bohaterka wypowiedziała słowa: „Siedzę wysoko, patrzę daleko…”? "Masza i Niedźwiedź".

    6. Bohaterka bajki marzyła o ciepłych krajach, w których było dużo muszek. V. M. Garshin „Żaba – podróżnik”.

    Slajd 3.

    Tabela

    Na jakie dwie grupy można podzielić wymienione przez Ciebie bajki? (Ludowy, autorski lub literacki)

    Jakie cechy ma baśń literacka?

    Czym różni się od ludowego?

    Opowieść ludowa

    Bajka literacka

    2. Występuje w formie ustnej.

    2. Sporządzono w formie pisemnej.

    3. Każda bajka istnieje w kilku wersjach. Twórca może wprowadzać zmiany.

    3. Żadne zmiany nie są dozwolone.

    4. Nie można określić czasu powstania.

    4. Znany jest czas powstania baśni.

    5. Bajka ludowa jest ograniczona gatunkowo:

    Magiczny;

    Gospodarstwo domowe;

    O zwierzętach;

    5. Nie ogranicza się do określonego gatunku; obejmuje elementy życia codziennego, baśnie, baśnie o zwierzętach, a nawet fantazję.

    5. Pracuj nad tematem lekcji

    Slajd 4.

    Dzisiaj podczas naszej lekcji czytania będziemy kontynuować pracę z bajką V. M. Garshina „Żaba - podróżnik”. Nauczymy się czytać ekspresyjnie, scharakteryzować głównego bohatera bajki, rozwijać uwagę i inteligencję.

    1. Kreowanie wizerunku bohatera – zwierzęcia za pomocą rysunku słownego.

    Wsiewołod Michajłowicz Garszyn napisał bajkę „Żabi podróżnik” w wieku 32 lat. I od prawie 120 lat czytają je dzieci. Opowieść ta przesiąknięta jest tak lekką ironią, że czyta się ją z przyjemnością. Biblioteka posiada kilka wydań tego dzieła. Główny bohater tego dzieła ma różne cechy charakteru.

    Nazwijmy je.

    Jaka żaba?

    Tak, tylko mądry człowiek będzie zachowywał się tak, aby nie stracić godności. Zajmijmy podłogę mądry do werbalnego rysowania wizerunku żaby. Udowodnij to.

    Teraz przeczytaj, o czym myślała podczas ciepłego deszczu.

    Spróbujcie to przeczytać, abyśmy my, słuchacze, mogli sobie wyobrazić, jak przyjemnie było żabie przesiedzieć deszcz. Jeśli nasza bohaterka cieszy się życiem, to jaką inną cechę charakteru ma? Umieśćmy Twoje odpowiedzi w naszym słowniku -wesoły, wesoły, optymistyczny.

    Minuta wychowania fizycznego

    Na bagnach są dwie dziewczyny,
    Dwie zielone żaby
    Rano myliśmy się wcześnie,
    Wycieraliśmy się ręcznikiem.
    Tupali nogami.
    Dłonie klaskały.
    Pochylił się w prawo, w lewo
    I wrócili.
    Widzimy, jak skaczą wzdłuż skraju lasu
    Dwie śmieszne żaby
    Skok, skok, skok, skok,
    Skacz od pięty do palców.
    Oto tajemnica zdrowia.
    Witam wszystkich moich znajomych!

    (Uczniowie wykonują ruchy zgodnie z tekstem.)

    Pomimo tego, że żaba tak bardzo kochała życie i była mądra, czy można ją nazwać ostrożną? Udowodnij to tekstem.

    Czy pamiętasz, o czym myślała żaba? I co wymyśliła? Przeczytaj to. Przekaż zachwyt żaby swoim głosem.

    Przeczytaj teraz zdanie opisujące wyraz jej twarzy, gdy poinformowała kaczki o swojej decyzji. Przekaż ironię autora swoim głosem.

    Przeczytaj, jak żaba podróżowała z kaczkami. Pomyśl o tym, czy gdyby żaba była ostrożna aż do tchórzostwa, czy wybrałaby się w tak niebezpieczną podróż? Jaką cechę charakteru możesz dodać żabie? Dodajmy jeszcze słowo „odważny”. Co nie do końca spodobało się żabie podczas lotu? Przeczytaj to.

    Z czego żaba cieszyła się podczas lotu? Z kogo była dumna? Udowodnij to tekstem. Jakie słowo dodamy do opisu naszej bohaterki? -Wpisz w słowniku „dumny”, „kochający siebie”, „narcystyczny”. Na jaką cechę charakteru wskazuje zachowanie żaby na wakacjach? Dlaczego tak myślisz? Dodaj jeszcze jedno słowo – „przebiegły”. Czasami te cechy charakteru w połączeniu ze sobą dają powód do przechwałek.

    Czy uważacie, że jest to pozytywna cecha charakteru? Czy żabę można nazwać chełpliwą? Dlaczego?

    Slajd 5.

    INTELIGENTNY DUMNY DECYDUJĄCY

    MIŁOŚĆ ŻYCIA Przebiegła INWENTYCJA

    ODWAŻNIE PRZECHWALAM SIĘ CIEKAWOŚCIĄ

    2. Przeczytajmy ten odcinek rola po roli. Znajdź akapit „Na następne wakacje”...

    Slajd 6.

    Przeczytaj, jak żaba zachowała się w cudzym stawie. Tak niechlubnie zakończyła się podróż głównego bohatera baśni.

    Opowiedz nam, jak wyglądała żaba.

    Charakterystyka według planu:

    1. Imię bohatera, jego miejsce zamieszkania.

    2. Czyny i czyny bohatera, ich charakterystyka.

    3. Wygląd i charakter bohatera.

    2. Mini-gabinet „Żaba – Podróżnik”.

    Slajd 7 . – wizerunek żaby drzewnej, żaby – Goliata, ropuchy australijskiej. i inne syberyjskie, dalekowschodnie, czarno-cętkowane.

    Uczeń 1.

    Z bajki V. M. Garshina dowiedziałem się, że jej bohaterem jest żaba - żaba drzewna. Opowieść o żabach drzewnych. W naturze żaby faktycznie podróżują w poszukiwaniu wody. Szkoda, że ​​w bajce żaba nigdy nie widziała miejsc, o których opowiadały kaczki. Wymyśliłem urządzenie, które pomoże kaczce osiągnąć swój cel, nazwałem to żabią szkołą. Opowieść o działaniu tego urządzenia.

    Uczeń 2.

    Dzięki nowemu urządzeniu latającemu żaba nadal będzie podróżować do cieplejszych klimatów. W opowieści nie jest określone położenie bagna. Wybierzmy się na wycieczkę z żabą. Załóżmy, że poleciała do Afryki w żabiej szkole.

    (Na fizycznej mapie świata przesuń żabę magnetyczną do Afryki).

    Afryka to ogromny kontynent. Obmywają go wody dwóch oceanów i mórz. Przepływa tu najdłuższa rzeka świata, Nil i znajduje się tu wiele dużych jezior. Afryka to najgorętszy kontynent. Znajduje się tu największa pustynia, Sahara. W Afryce występują dwie pory roku – sucha i deszczowa. Tutaj nasza żaba może zapoznać się z największą żabą świata - żabą goliatem, która waży 3 kg i ma 25 cm długości. Jest to bardzo rzadka żaba.

    Uczeń 3.

    Stawiam hipotezę, że żaba mogła udać się do Indii.

    Indie to państwo położone na kontynencie euroazjatyckim, obmywane wodami Oceanu Indyjskiego. Doliny rzek Indus i Ganges charakteryzują się żyznymi glebami. Większość ludności zajmuje się rolnictwem i uprawia ryż. Woda jest ważna, a zbiory zależą od opadów deszczu, które padają od maja do listopada. Nie ma przeziębienia. W lasach jest mnóstwo owadów. Myślę, że takie warunki - dużo upału i muszek - przypadną do gustu żabie.

    Uczeń 4.

    Wysyłam żabę do naszych sąsiadów w Chinach. (Porusza żabą magnetyczną)

    Chiny oblewają morza i wody Oceanu Spokojnego. Klimat jest wilgotny, a gleby żyzne. We wschodniej części kraju płyną rzeki Jangcy i Żółta. Ludzie uprawiają ryż, co oznacza, że ​​wiele obszarów jest zajętych przez wodę. Jest wiele owadów, które jedzą żaby. We wschodnich Chinach klimat jest taki sam jak na Terytorium Primorskim, co oznacza mroźne zimy. Nie radziłbym żabie latać do wschodnich Chin.

    Uczeń 5.

    Australia jest najmniejszym kontynentem na Ziemi. Spośród zwierząt zamieszkujących Australię wiele z nich nie występuje nigdzie indziej. Wiele ssaków torbaczy. Australijskie pustynie są domem dla kilku gatunków ropuch, które przystosowały się do braku wilgoci. W krótkim okresie opadów rodzą potomstwo i zapadają w sen zimowy aż do kolejnych opadów. Żabie w Australii nie będzie łatwo – warunki życia są trudne.

    Opowiedz nam, jakich ciekawych rzeczy dowiedziałeś się o żabach. Chcę dodać coś do Twoich postów. Na Dalekim Wschodzie żyją trzy gatunki żab: syberyjska, dalekowschodnia i czarnokropka. Ponadto w naszych lasach żyją żaby drzewne, żaby drzewne. To są żaby-kameleony. W zależności od środowiska mogą być zielone lub brązowe. Żaby drzewne są wskaźnikiem czystości ekologicznej w lesie.

    Możemy stwierdzić: potrzebny tam, gdzie się urodził.

    6. Konsolidacja zdobytej wiedzy.

    1. - Dlaczego podróż Żaby nie odbyła się? Wybierz poprawną odpowiedź.

    a) żaby nie potrafią latać;

    b) gałązka, której trzymała się żaba, okazała się krucha;

    c) z powodu przechwalania się żaby, arogancji.

    2. Wniosek.

    W końcu właśnie to uniemożliwiło jej ukończenie dobrze rozpoczętej pracy. Problem przechwalania się leży u podstaw dzieła V.M. Garshina „Żaba – podróżnik”.
    – Przeanalizowaliśmy z Państwem stosunek autora do naszej bohaterki na początku pracy, a także to, jak ją traktuje na końcu, czy jego postawa się zmieniła. Przyjrzyjmy się.
    Czytanie ze słów: „To ja! To ja! I z tym krzykiem…” do słów: „...na skraju wsi.”
    LATAJĄCY DO GÓRY W DÓŁ
    BIEDNY TOWARZYSZ
    Żartuję ze wszystkich moich jeńców
    WPŁYWA DO WODY

    – Spójrz na tablicę i przeczytaj ją jeszcze raz. Jakich słów użył Garshin na początku opowieści?
    - A teraz jakich słów użył na koniec?
    – Powiedz mi, czy zmienił się stosunek autora do swojej bohaterki, sądząc po sposobie, w jaki opisuje upadek?

    7. Test czytania ze zrozumieniem

    Testowanie

    Weź karty testowe. Wybierz poprawną odpowiedź na pytanie

    - Teraz wymieńcie karty, weźcie ołówki, będziemy pracować jako nauczyciele.(Przeprowadzamy kontrolę czołową)

    8. Ogólna rozmowa
    1) Co podobało Ci się w tej pracy?
    2) Czy powiedzenie „przechwalanie się pokazuje” można powiązać z bajką, którą czytamy? (Tak, możesz. Gdyby żaba nie była taka chełpliwa, to może poleciałaby z kaczkami na południe)
    3) Określ gatunek dzieła. (Bajka)
    9. Pracuj w grupach
    Wybierz poprawną odpowiedź i udowodnij, dlaczego żaba jest taka.
    A)
    Odważny
    Głupi
    Nieśmiały
    B)
    Wynalazczy
    Niezdecydowany
    Pracowity, ciężka praca
    c) Piękne
    Chełpliwy
    Pocieszający
    d) Miły
    Okrutny
    Ciekawski

    Kompilowanie syncwine na potrzeby lekcji.

    Slajd 8.

    Kim jest bohater baśni? ŻABA.

    Jak ona wygląda? DUŻO OCZY, GRUBY

    Jakie są jej działania w bajce? ROZMOWA, PRZECHWALANIE, PRZECHWALANIE

    Co podobało Ci się w charakterze żaby? WYNALAZKU NIEZWYKŁEGO

    SPOSÓB LOTU, PODRÓŻNIKU.



    10. Podsumowanie lekcji
    - Powrót do założeń (niezależnie od tego, czy założenia są zgodne, czy nie)
    - Jakie cele sobie postawiłeś?
    -Jak osiągnąłeś te cele?

    – Czy podobał Ci się nasz główny bohater baśni i dlaczego?
    – Czego nauczyła Cię ta bajka?(Nie możesz się przechwalać, bo przechwalanie się uniemożliwia robienie dobrych uczynków).

    11.Zadanie domowe
    Wybierz dla siebie jasny odcinek i przygotuj opowiadanie.


     


    Czytać:



    Opis stanowiska stróża - przykład Do jakiej jednostki strukturalnej należy stróż?

    Opis stanowiska stróża - przykład Do jakiej jednostki strukturalnej należy stróż?

    1. Postanowienia ogólne 1. Niniejszy zakres obowiązków określa obowiązki funkcjonalne, prawa i obowiązki stróża (strażnika).2. Na...

    Opis stanowiska handlowca, zakres obowiązków handlowca, przykładowy opis stanowiska handlowca

    Opis stanowiska handlowca, zakres obowiązków handlowca, przykładowy opis stanowiska handlowca

    Zwracamy uwagę na typowy przykład opisu stanowiska handlowca, próbka 2019/2020. Opis stanowiska handlowca powinien...

    Po co sporządzać regulaminy działu?

    Po co sporządzać regulaminy działu?

    Sekcja dokumentu: Wzory dokumentów, Regulaminy WZOROWE PRZEPISY O WYDZIALE ROZWOJU SPOŁECZNEGO CELÓW I. Postanowienia ogólne 2. Kiedy...

    Czarny piątek w Ameryce

    Czarny piątek w Ameryce

    Czarny Piątek 2017 to prawdziwe święto zakupów! Tego dnia w USA, Europie, a ostatnio na Ukrainie rabaty sięgają rekordowego poziomu 90%!...

    obraz kanału RSS